Kable sieciowe są akcesoriami, dzięki którym możliwe jest regulowanie i polepszanie przepustowości łącza, to znaczy jego znaczne maksymalizowanie i przyspieszanie. Dlatego też jakość kabli wpływa na jakość połączenia oraz komfort w jego użytkowaniu. Okablowanie sieciowe pomocne jest także w procesie lokalnych połączeń między urządzeniami.
Okablowanie sieciowe jest istotnym elementem zarówno w domu, jak i w warunkach pracy. Jako, że szybki dostęp do Internetu oraz sieci lokalnej i wygodne z nich korzystanie, jest dzisiaj podstawą i normą dla wielu ludzi, warto wiedzieć, czym są i jak działają kable sieciowe. Pozwalają na połączenie komputera, routera, telewizorów i wielu innych urządzeń do sieci internetowej.
Posiadają zazwyczaj jeden z dwóch typów końcówek – A lub B. Podstawowe rodzaje kabli sieciowych, to np. kable UTP, czy FTP, różniące się między sobą wytrzymałością oraz tym, w jakich warunkach sprawdzą się najlepiej. Mają różne ekranowanie, a to oznacza, że jedne przewody będą bardziej odporne na wszelkie zakłócenia, np. pojawiające się w otoczeniu pola magnetycznego, a inne mniej.
Wybór odpowiedniego kabla, oparty powinien być na kilku podstawowych wytycznych. Przewody występują w wielu różnych wariantach długości, dobrze jest zdecydować się na taki, który nie będzie za krótki, ale też nie za długi, niepotrzebnie zajmując miejsce.
Jeśli np. komputer stacjonarny, czy laptop znajdują się w pobliżu routera, wystarczy taka długość kabla, która pozwoli na swobodne połączenie ze sobą urządzeń, np. pół metra. Znaleźć można jednak kable o długości nawet do kilkuset metrów. Kable różnią się także kategoriami, które określają, na jaką jakość i szybkość połączenia dany kabel pozwala. Kategorią podstawową, jest kategoria 5e, natomiast w przypadku, gdy oczekujemy szybszego i dłuższego połączenia, warto wybrać kabel z kategorii minimum 6.