Jak działają punkty dostępowe?
Działanie punktów dostępowych najłatwiej opisać, jak działanie mostu. Umożliwia on przejście sygnału, łączy ze sobą dwa punkty, natomiast sam nie jest w stanie nic wyprodukować. Pełni jedynie rolę pośrednika, łącząc bezprzewodową sieć lokalną WLAN z siecią lokalną LAN i rozszerzając jej zasięg.
Ze względu na to, że punkty dostępowe mają określony limit przepustowości, konieczne może się okazać użycie kilku z nich. Jest to także zależne od ilości użytkowników danej sieci. Odpowiedni rozkład punktów dostępowych (nie za blisko siebie, ale i nie za daleko) oraz nie za duża ilość urządzeń łączących się z siecią, przypadających na jeden punkt, może wpłynąć na znaczne zwiększenie prędkości przesyłania przez niego danych, nawet do 1 Gb/s.
Przede wszystkim, jako że bezprzewodowe punkty dostępowe nie są w stanie samodzielnie umożliwić nam połączenia z siecią internetową, muszą działać we współpracy z routerami, jedynie jako urządzenia wzmacniające sygnał. W małych mieszkaniach, czy jedno lub dwupokojowych biurach nie będą one potrzebne, ponieważ każdy będzie mógł połączyć się z siecią dzięki routerowi.
Punkty dostępowe są jednak świetną opcją w przypadku, gdy z jednej sieci korzystać ma wiele urządzeń rozmieszczonych na dużej powierzchni. Dostępne w naszej ofercie punkty dostępowe sufitowe, dzięki temu że mogą być zamontowane zarówno na suficie, jak i na ścianie, sprawdzą się w dużych biurach, bibliotekach, uczelniach i szkołach – sieć często potrzebuje wzmocnienia zasięgu w aulach, czy dużych salach wykładowych.
Domy wielorodzinne lub duże mieszkania, w których chcemy wzmocnić siłę sygnału internetowego, także skorzystają na zainstalowaniu bezprzewodowych punktów dostępowych, które pozwolą wszystkim domowników na wygodne korzystanie z Internetu, bez niepotrzebnych zakłóceń.