Myszy komputerowe to jedne z podstawowych urządzeń używanych w połączeniu z komputerem stacjonarnym, czy z laptopem. Opcją inną, niż myszy, są manipulatory komputerowe. Oba z tych urządzeń dostępne są w różnych opcjach oraz będą użyteczne w różnych warunkach.
Podstawowymi i najbardziej znanymi urządzeniami wskazującymi, są myszy komputerowe. Umożliwiają poruszanie kursorem po ekranie monitora urządzenia, do którego zostały podłączone, dzięki przesuwaniu ich po powierzchni płaskiej. Wyposażone są zazwyczaj w dwa przyciski oraz położony między nimi guzik, pozwalający na wygodne przewijanie obrazów, a czasem pełni także rolę kolejnego przycisku. Trudno znaleźć już dzisiaj myszy mechaniczne, a więc te z kulką. Dużo bardziej powszechne stały się myszy diodowe oraz laserowe.
Manipulatory komputerowe są z kolei odwróconą wersją myszy mechanicznej – kulka znajduje się po stronie dłoni użytkownika, nie zaś od spodu, a poruszanie nią palcami pozwala na sterowanie kursora. Jest to bardzo stare rozwiązanie, wynalezione już w latach 40-tych, na potrzeby komputerów analogowych, wykorzystywanych przez wojsko. Na przestrzeni lat urządzenia zostały oczywiście zmodyfikowane i dostosowane do współczesnych potrzeb. Manipulatory komputerowe znaleźć można także w starszych modelach laptopów, np. w urządzeniach Macintosh.
Przede wszystkim, bez względu na to, które urządzenie będzie nam umożliwiało obsługę kursora, musi ono być dostosowane do nas. Dla niektórych, zwłaszcza, jeśli używają laptopa, lepszym rozwiązaniem będą manipulatory lub myszy bezprzewodowe. Innym, w przypadku, gdy np. myszka połączona jest zawsze z tym samym, stacjonarnym komputerem, wystarczyć będzie urządzenie wskazujące, połączone z komputerem za pomocą kabla USB, pozwala ono jednak na bardziej ograniczone ruchy. Myszy bezprzewodowe stają się zatem najpowszechniej używane.
W przypadku, gdy podczas użytkowania komputera, musimy przewijać np. długie dokumenty tekstowe, dużo wygodniejszą opcją będą jednak manipulatory komputerowe, zwłaszcza bezprzewodowe, które możemy połączyć np. z większym monitorem, znajdującym się w oddaleniu i w ten sposób wygodnie poruszać z dystansu kursorem, jako że manipulator nie potrzebuje mieć pod sobą powierzchni płaskiej.